DW

Moda w PRL

Luty 15, 2016 3 Fashion

Mam to szczęście, że pamiętam czasy, kiedy panie godzinami stały w kolejkach w Domach Towarowych Centrum, żeby kupić sukienkę, bluzkę czy spodnie. To były czasy, kiedy nikt nic nie przymierzał – każdy łapał i kupował, co mógł, a potem wymienialiśmy się rozmiarami. Kolejki były większe niż na przedsprzedaży Balmain dla H&M :)  Barbara Hoff, Jerzy Antkowiak, Xymena Zaniewska, Grażyna Hase, Jadwiga Grabowska to czołowi projektanci tamtych czasów. Ja byłam miłośniczką Hofflandu, który wtedy był najmodniejszą marką.

Żeby przypomnieć sobie tamten okres, będąc w Krakowie, odwiedziłam wystawę „Moda i już! Moda w PRL”. Niestety nie przeniosłam się do tamtej epoki z kilku powodów. Zabrakło pomysłów na ekspozycję, która mogłaby pobudzić naszą wyobraźnię. Kluczową rolę w modzie odgrywali nie tylko sami projektanci, ale i fotograficy: Janusz Sobolewski, Jerzy Kośnik, Marek Czudowski, Sergiusz Sachno, Jerzy Michalski i wielu innych. Niewykorzystanie archiwum zdjęć w wystawie jest dużym przeoczeniem. Myślę, że wiele osób chciałoby zobaczyć przepiękne zdjęcia Małgorzaty Niemen, Katarzyny Butowtt, Ewy Wajnert, Małgorzaty Blikle czy Teresy Tuszyńskiej. Zabrakło również audiowizualizacji z legendarnymi projektantami, którzy opowiadaliby ciekawostki z tamtych czasów – a było ich wiele. 

Szkoda, że na wystawie nie pojawiły się zdjęcia gwiazd, które w okresie PRL-u miały wielki wpływ na modę polską. Urszula Sipińska, Anna Jantar, Czesław Niemen, Kora, Maanam, Małgorzata Ostrowska, Kalina Jędrusik, Zdzisława Sośnicka, Zbyszek Cybulski czy Maryla Rodowicz, która mogłaby udostępnić archiwum swoich kreacji na potrzeby muzeum. Mogłabym wymieniać tak dalej, bo „kolorowych ptaków” było wiele. To były prawdziwe Gwiazdy, o których marzyli fani. Ich niedostępność tylko podsycała nasz apetyt. Warto również wspomnieć słynne festiwale muzyczne, na których Gwiazdy prezentowały kreacje nie do zapomnienia. To były wydarzenia, a o sukniach Sośnickiej marzyło tysiące kobiet. Na wystawie zabrakło jednak mody męskiej, której królem był Czesław Niemen czy zespół Czerwone Gitary. Gdzie ci mężczyźni? Gdzie te dzwony? :)

Uwag do wystawy mam wiele, jednak cieszę się, że ma miejsce, bo mimo wszystko warto ją odwiedzić.

KONKURS

Zainspirowana przedsięwzięciem, ogłaszam konkurs „Modne wspomnienia”. Zrób zdjęcie rzeczy związanej z modą tamtych lat (1950-89) i udostępnij je przez Instagram, oznaczając: #ModneWspomnieniaDW. Najciekawsze wspomnienie dostanie nagrodę związaną z modą. Czekam na Wasze zgłoszenia! Zróbmy większą wystawę wirtualną niż w Krakowie :) Wierzę, że nam się uda.

OSOBY, KTÓRE NIE MAJĄ INSTAGRAMA PROSZĘ O PRZESYŁANIE ZDJĘĆ POD ADRES: patrycja.calinska@sophisti.pl z dopiskiem MODNE WSPOMNIENIA

Finał konkursu 1 marca 2016  

PHOTO-Piotr Zyznowski

Komentarze

Skomentuj post

Wszystkie pola są wymagane, twój e-mail nie zostanie opublikowany