DW

Pierwsze Damy

Lipiec 30, 2016 1 Opinie

 

Nie jest łatwo oceniać czyjś strój, zwłaszcza gdy wszyscy oczekują sensacji lub robią sensację z jednego zdania, wyciągając je z kontekstu. Oceniając stylizacje moim celem jest uświadamiać. Osoby publiczne są żywymi przykładami, a my możemy wyciągnąć wnioski. Nigdy nie odważyłabym się oceniać czyjejś urody sugerując korekty plastyczne. Oceniam to, co z łatwością możemy zmienić bez żadnej ingerencji i dużych kosztów. Na prośbę internautów skomentuję styl naszych Pierwszych Dam.

DANUTA WAŁĘSA

Tradycja i skromność ponad wszystko.
Zawsze zdystansowana, wyciszona i naturalna. Nigdy nie wychodziła przed szereg. Nie wywołując zainteresowania strojem, wzbudzała sympatię. Pani Danuta zawsze była sobą, która nie zapomniała kim jest. Swoje życie poświęciła rodzinie i nawet podczas kadencji wolała swój dom w Gdańsku od światowych salonów. Kiedyś powiedziała, że jest zwykłą kobietą. To była Pierwsza Dama, która miała swoje priorytety. Unikała wielkich przyjęć i pozostawała dwa kroki za swoim mężem. Ubierała się zachowawczo i po swojemu. Jej charakterystyczna krótka fryzura oraz biała bluzka była, jest i będzie jej znakiem rozpoznawczym.

JOLANTA KWAŚNIEWSKA

Czasami jest tak, że wtapiamy się w tłum i jesteśmy niewidoczni, ale nie w przypadku Jolanty Kwaśniewskiej.
Jolanta Kwaśniewska podniosła rolę Pierwszej Damy do wysokiej rangi. Posiada wypracowany styl, poczucie gustu, elegancji i klasy. Wiele razy widziałam Panią Kwaśniewską w różnych okolicznościach i zawsze zwracała uwagę nie tylko stosownym strojem, manierami ale i swoją postawą. Uśmiechnięta, przyjazna, elegancka i przy tym bardzo naturalna i swobodna. Niektórzy zarzucali Pierwszej Damie, że ubierała się w markowe ubrania i na tym budowała swój STYL.
STYL TO RÓWNIEŻ OSOBOWOŚĆ, KTÓREJ NIE KUPIMY ZA ŻADNE PIENIĄDZE.
Możemy ubierać się w firmowe ubrania od stóp do głów, ale klasa i szyk nie jest na sprzedaż.
Jolanta Kwaśniewska to książkowy przykład jak powinna wyglądać i zachowywać się PIERWSZA DAMA.
Nawet jak popełniła na początku jakieś małe błędy, to robiła to tylko raz. Chciała się uczyć i wyciągała wnioski. Jest do tej pory inspiracją dla wielu Polek.

MARIA KACZYŃSKA

Maria Kaczyńska swoim wyglądem i uśmiechem wzbudzała zaufanie. Jej stylizacje były klasyczne, stosownie i zawsze skromne. Pierwsza Dama miała w sobie to, co cenię u ludzi najbardziej- wrażliwość subtelność i delikatność. Skromna postawa w życiu i skromne podejście do mody. To nie ubrania grały „pierwsze skrzypce”, ale człowiek. Styl Pierwszej Damy był pewnego rodzaju komunikacją. Przez skromną postawę i naturalną pogodę ducha Maria Kaczyńska zjednywała sobie otocznie- urzekała naturalną elegancją i subtelnością. Nigdy nie lekceważyła względów estetycznych, ale i nie pozwoliła na przebieranki. Zabierała głos w ważnych sprawach i dawała odczuć, że zawsze jest za kobietami. Jej postawa świadczyła o tym, że mimo skromności była pewna swoich kompetencji. Wiarygodna w stylu i swoich poglądach.


ANNA KOMOROWSKA

Ubiór to również kod naszego stylu życia. Anna Komorowska sprawiała wrażenie osoby, która wolała wygodny dres od pięknych kreacji. Od początku do końca kadencji pełniła bardziej funkcje żony niż Pierwszej Damy. Anna Komorowska to bardzo silna i twarda kobieta, ale życie na świeczniku nie było w jej klimacie. Nie miałam okazji osobiście poznać Pani Prezydentowej, ale jestem pewna, że styliści musieli się podporządkować, a nie odwrotnie. Pani Komorowska ma tradycyjne podejście do mody i nie należy do osób, które dają się przebrać. Dla Pierwszej Damy ważny był nie tylko sam wygląd, ale i samopoczucie. Niestety będąc na świeczniku czasami trzeba się poświęcić.

Pierwsza Dama nie może myśleć tylko p wygodzie. Wygoda jest ważna, ale odpowiedni wizerunek ułatwia komunikację. Moim zdaniem tej komunikacji brakowało i w tym przypadku mam wiele zastrzeżeń. Na plus mogę zapisać nienagannie dobrane do sylwetki płaszcze. Anna Komorowska do końca kadencji nie zrezygnowała ze swoich przyzwyczajeń. Zawsze miła, przyjazna, ale mało dostępna, chroniąca swoją przestrzeń. Strój pełnił u niej rolę trzecioplanową.

AGATA DUDA

Przestrzeganie zasad dress code'u to nie tylko klucz do zrobienia dobrego wrażenia, ale także przejaw szacunku do innych.
Każdy strój jest identyfikacją. Poprzez swój wizerunek, gestykulacje, sposób wysławiania, odkrywamy kim jesteśmy.
Kim jest obecna Pierwsza Dama?

Pani Agata Duda to elegancka kobieta, która ma dużo zalet. Zgrabna sylwetka i ciekawa uroda pozwala na wiele możliwości. Od samego początku wizerunek Pierwszej Damy jest opracowany zgodnie z pewnymi założeniami. Zasady dress code’u są brane pod uwagę. Można powiedzieć, że każda stylizacja Pierwszej Damy jest przygotowana jak praca dyplomowa. Niestety nikt nie jest idealny i każdy z nas popełnia błędy, popełniają je również zawodowi styliści. Stylizacje Agaty Dudy są niczym wycięte z filmów kadry. Brakuje w nich jednak naturalności. Pierwsza Dama działa zgodnie wytyczonym schematem i tak nie daje się poznać swojego własnego stylu.

Dzisiaj mogę określić jej wypracowany styl przez stylistów, ale nie widzę tego co jest bardzo istotne- OSOBOWOŚCI. Strój to nasza druga skóra, ale ważna jest również osobowość. Może jak Pani Prezydentowa bardziej się otworzy, to będę mogła powiedzieć więcej na temat jej stylu.

PODSUMOWANIE
Pełnić rolę Pierwszej Damy nie jest łatwo. Z jedynych rzeczy trzeba zrezygnować do innych się przywyknąć. Sztuka dyplomacji i etykiety to ważna lekcja, którą każda Dama musiała odrobić. Z pewnością wszystkie Pierwsze Damy miały lub mają swoich doradców, ale nigdy nie można pozwolić na to, żeby zostać „przedmiotem” w rękach stylistów. Bez względu na wiek, płeć i stanowisko każdy z nas ma swoją intuicję i swój charakter. Dlatego zawsze warto być, sobą, nawet wtedy gdy pełni się tak odpowiedzialną funkcję.

Komentarze

Skomentuj post

Wszystkie pola są wymagane, twój e-mail nie zostanie opublikowany