DW

Nowy Orlean- Cmentarz

Styczeń 08, 2012 7 Podróże

Odwiedziłam stary cmentarz w Nowym Orleanie, który jest jednym z gównych atrakcji miasta. Przed wyjazdem wiedziałam, że powódź spowodowana huraganem Caterina, zniszczyła wiele zabytków.Jak dotarliśmy na miejsce, to dopiero wtedy zdałam sobie sprawę co się stało i jakie straty poniósł Nowy Orlean.
Upłynęło kilka lat i prawie wszystkie nagrobki są zniszczone. Zostały tylko konstrukcje pomników, które maja ciekawą architekturę. Połamane tablice, oparte o pomniki części kamiennych płyt lub same cegły leżące w nieładzie. Niektóre nagrobki są wyremontowane, ale większość czeka na konserwację i nie posiada żadnych tablic i napisów pamiątkowych.

Spacerując po cmentarzu starałam sobie wyobrazić jak wygladał to miejsce przed powodzią, jeśli nawet teraz jest w nim tyle uroku i różnorodnej architektury. Lubię chodzić po cmentarzach, fotografować nagrobki i czuć specyficzny klimat. Jest w tym coś magicznego, coś co przyciąga i pozwala "zatrzymać" się na chwilę, zajrzeć gdzieś daleko. Wiem, że to może wydać się dziwne, bo są osoby, które cmentarze kojarzą smutno, mrocznie, depresyjnie. Ja mam zupełnie inne odczucia, bo spacerując po cmentarzach nic nie słyszę, uśmiecham się i czytam napisy na starych pomnikach. W Nowym Orleanie czułam się jak w filmie Clinta Eastwooda "Północ w ogrodzie dobra i zła", który zaraz sobie obejrzę.  

Komentarze

Skomentuj post

Wszystkie pola są wymagane, twój e-mail nie zostanie opublikowany