DW

100%-Grupa Popatrz

Marzec 21, 2012 6 Polecam

Byłam, widziałam i jestem pod wrażeniem. Piękne miejsce, ciekawy pomysł, minimalizm, czyli to co cenię w sztuce najbardziej.

10 marca 2012 w Leszczynach odbył się wernisaż wystawy "100%" grupy artystycznej „Popatrz”.

Budynek Jolanty i Bartłomieja Balcarczyków udostępniony twórcom grupy jest położony w Podhalańskiej wsi o typowej dla regionu drewnianej zabudowie. Projektant domu, Sandro Truchan odniósł się z dużym szacunkiem do miejscowej tradycji proponując budynek, który z jedynej widocznej dla przechodnia strony idealnie wpisuje się w zabudowania sąsiednich gospodarstw. Zaskakująco prezentuje się wnętrze oraz pozostała część bryły zewnętrznej, które oparte zostaly na bardzo nowatorskich rozwiązaniach. Ogromne tafle szkła przylegające niemal do masywu Tatr Wysokich zamykają od południa całą przestrzeń domu, która od strony przeciwnej zanużona jest w skarpie.

To niezwykłe miejsce w ramach projektu „100%” podporządkowane zostało różnym działaniom artystycznym. Znalazły się tam przedmioty, instalacje, obrazy, zdjęcia, tkaniny, rzeźby, lampy. Prace 17 artystów tworzą wspólną wystawę, która koresponduje z otaczającymi ją wnętrzami i krajobrazem dając ciekawą relację sztuka-przestrzeń-czas.

Kurator oraz pomysłodawca wystawy Sandro Truchan tak mówi o tym wydarzeniu- „projekt ten to rozważania na temat przestrzeni, to nieustający dyskurs podejmowany z przestrzenią, to działanie w niej i w odniesieniu do niej”.

Wystawę można oglądać do 12 kwietnia 2012
(po wcześniejszym umówieniu telefonicznym 604 936 150).


Grupa POPATRZ ( www.popatrz.art.pl) promuje szeroko rozumianą kulturę wizualną w kontekście miejsca oraz wskazuje na możliwości wypracowywania form efektywnej współpracy pomiędzy twórcami różnych specjalności w ramach jednego projektu. Wystawy przez nich dotychczas zrealizowane ( “Materia Rzeczy”, “Radio Zakopane”, “Tiszert”, “Pośtyry”) miały pokazać wartość designu jako twórczej działalności transformującej rzeczywistość.

1/ Aleksandra Baczyńska, 2/ Zuzanna Dembiec, 3/ Magda Ciszewska – Rząsa, 4/ Szymon Hornowski, 5/ Jarosław Hulbój, 6/ Marcin Kin, 7/ Elżbieta Krzemińska – Owczarz, 8 / Marcin Rząsa, 9/ Jerzy Sarkowicz, 10/ Anna Schumacher, 11/ Sandro Truchan, 12/ Przemysław Wańczyk, 13/ Jan Wierzejski, 14/ Leszek Nagrabecki, 15/ Beata Marchlik Hulbój, 16/ Ireneusz Bęc, 17/ Jarosław Możdżyński, 18 Czesław Podleśny, 19/ Lidia Rosińska

W wystawie 100% Popatrz brali udział członkowie grupy od 1 do 14 oraz zaproszeni goście: Izabela Chamczyk, grupa Delikatesy Filmowe, oraz Sławomir Kardaś.
 

Komentarze

Skomentuj post

Wszystkie pola są wymagane, twój e-mail nie zostanie opublikowany