Dorota Wróblewska

Moda na mudurki

Sierpień 19, 2014 13 Porady

Pamiętam jak nienawidziłam fartuszka i tarczy.
Starałam się wyglądać inaczej niż inne dzieci i zawsze miałam jakiś patent żeby się wyróżniać.
Dzisiaj z wielkim sentymentem powracam do czasów mundurków szkolnych i jestem zdania, że w szkole wszystkie dzieci i młodzież powinny wyglądać jednolicie lub bardzo podobnie.

Czasy się zmieniły na niekorzyść. W większości szkół nie ma obowiązku noszenia fartuszków lub mundurków. Każdy chodzi ubrany jak chce.
Zamiast tarczy szkolnej widzimy wystające stringi, obcisłe kolorowe koszulki, krzykliwe makijaże. Panuje wyścig mody. Nie ważne jest, kto jakim jest uczniem, ale jak wygląda.

Dzieci wyrastają w kompleksach i rywalizacji, która wywołuje niepotrzebne emocje.
Ania nosi sukienki marki DIESEL, Andrzej zawsze ma markowe ubrania, a Agnieszka nosi to, co mama kupiła w supermarkecie. Jest skrępowana, zawstydzona i nie lubi rozmawiać o swoim wyglądzie, unika tematów o modzie. Takich przypadków jest tysiące.

Wiele razy powstawał pomysł powrotu do mundurków szkolnych. Niestety większość rodziców uważała, że nie chce być zmuszana do wydawania pieniędzy.

Dyrektorzy szkół nie mają prawa zmuszać rodziców do zakupu bluzy, spódniczki, marynarki czy sukienki od jednego dostawcy.
Nie może być tak, że jedna firma ma monopol na sprzedaż.
Takie dyskusje i sprzeciwy były nie tylko w Polsce.
W niektórych krajach problem został rozwiązany i moda szkolna została wprowadzona do supermarketów. Moda szkolna w dostępnych cenach dla każdego ucznia odniosła sukces.
Okazało się, że rodzice mniej wydawali na ubrania w roku szkolnym, dzieci przyzwyczaiły się do mundurków a psychologowie mieli mniej pracy.
Myślę, że warto wrócić do tradycji mundurków i zrozumieć, że nie chodzi tu o "zarządzanie finansami rodziców".
Na szczęście dzisiaj moda szkolna nie musi być fartuszkiem z poliestru. Bardzo dobrym przykładem są prywatne szkoły, które z definicji mają określony strój.
Mundurki są ważnym znakiem tożsamości, dumą ucznia oraz szkoły.
Paradoksalnie mundurek szkolny uczy właściwego podejścia do mody i jej zastosowania w konkretnych okolicznościach.
Może warto to rozważyć, zwłaszcza w państwowych szkołach.

AKADEMIA PESONALMARKETINGU

Komentarze

Skomentuj post

Wszystkie pola są wymagane, twój e-mail nie zostanie opublikowany