Dorota Wróblewska

Mydło nie gryzie

Sierpień 18, 2014 6 Porady

Temat wstydliwy, ale godny poruszenia. Higiena osobista.
Czasami nie wiemy jak zwrócić uwagę koledze lub koleżance, która siedzi przy biurku obok, że brzydko pachnie.
Wszyscy o tym wiedzą, mówią, ale nikt nie ma odwagi powiedzieć wprost.
Jak to zrobić?
Miałam taką sytuację w swojej firmie.
Jeden z informatyków taki wydzielał zapach, że nie musiałam wchodzić na drugie piętro, bo wiedziałam, że jest.
Czułam jego obecność w promieniu kilkunastu metrów.
Pocimy się z różnych powodów.
Stres, otyłość, problemy z sercem, nadciśnienie, zmiany hormonalne.
Jednak najczęstszym przypadkiem jest brak higieny osobistej. Niektórzy uważają, że koszulę powinno się wymienić dopiero jak się poplami lub wybrudzi, zależnie co pierwsze nastąpi. I tak mężczyźni potrafią trzy dni nosić tą samą koszulę lub bieliznę czy skarpetki. Problem głownie dotyczy mężczyzn, ale nie tylko.

Wrócę do swojego informatyka. Codziennie przychodziły do mnie "pielgrzymki" z pytaniem- Co zrobić Pani Doroto? Najlepiej powiedzieć, tylko kto to zrobi?

I tak wzięłam problem w swoje ręce. Poszłam do apteki i kupiłam zestaw na nadmierne pocenie. Zaprosiłam kolegę na rozmowę i powiedziałam o kłopotliwej sytuacji. Okazało się, że nasz komputerowiec wiedział o swojej przypadłości, ale nie mógł sobie sam poradzić. Porozmawialiśmy otwarcie i problem został rozwiązany. Kolega regularnie zaczął używać odpowiednich kosmetyków i codziennie zmieniał koszulę. Szczera rozmowa i porada przyniosła pozytywny skutek.

Wiem, że takie problemy są nagminne w miejscach pracy, dlatego nie bagatelizujmy tego tematu. Nie ma co czekać, należy pomóc koleżance lub koledze.

Najlepiej pójść do bezpośredniego przełożonego i poprosić go o przeprowadzenie rozmowy w cztery oczy z koleżanką lub kolegą. Nie róbmy tego samodzielnie, bo stracimy przyjaciela. Taka rozmowa powinna mieć charakter formalny i bardzo przyjacielski. Tylko w tym przypadku odniesiemy pozytywny efekt.

Osoba będzie się czuła obserwowana i zmieni swoje nawyki higienicznie. Nie chodzi tu o zawstydzanie, ale uświadomienie problemu.

Jestem pewna, że za jakiś czas Wasz kolega lub koleżanka będzie Wam wdzięczna.

AKADEMIA PERSONALMARKETINGU 

Komentarze

Skomentuj post

Wszystkie pola są wymagane, twój e-mail nie zostanie opublikowany