DW

Danuta Szaflarska – ponad czasem.

Czerwiec 19, 2013 1827 Warsaw Fashion Street

 

Dawno nie byłam tak wzruszona i poruszona. Ponad dwie godziny uczty intelektualnej. Wspaniałe wspomnienia, ciekawe historie, niesamowita pamięć i wrażliwość.
Rozmowa z Panią Danutą Szaflarską jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i przeżyciem. Tak mało jest takich chwil..........

 


Danuta Szaflarska zostanie uhonorowana statuetką „Za Osobowość i Styl” przyznaną przez czytelników i internautów SOPHISTI GROUP. W dobie Internetu to właśnie Pani Danuta Szaflarska prowokuje nas do pisania pięknych, dobrych słów i wzbudza szczere uczucia podziwu i miłości. Nikt inny nie generuje w chwilę tysięcy tak pozytywnych kliknięć. Za co cenimy tę wybitną aktorkę i wspaniałego człowieka?
Oczywiście za jej wyraziste role filmowe , ponieważ z nich Panią Danutę Szaflarską znamy najlepiej: Zakazane piosenki(1946), Skarb(1948), Zemsta(1956), Ludzie z pociągu(1961) i tych z czasu niedalekiego, które tak bardzo chwytają za serce: Pożegnanie z Marią(1993), Księga wielkich życzeń(1997), Żółty szalik(2000), Królowa chmur(2003), Pora umierać(2007), aż po Pokłosie(2012). Rok przy każdym tytule filmu, pokazuje rozpiętość czasu, w którym Danuta Szaflarska nieustannie zachwyca nas swoją pracą artystyczną.
Za umiłowanie swojego zawodu i chęć pracy w każdym momencie życia – jest etatową aktorką w TR Warszawa i gra do tekstów Doroty Masłowskiej, którymi jest zachwycona.
Za młodość, którą widać w jej oczach nie tylko, gdy w filmie „Pora Umierać” mierzy przed lustrem sukienkę czy jako „Królowa chmur” nie poddaje się losowi. Wystarczy bowiem porozmawiać z Panią Danutą Szaflarską przez chwilę, aby już nie móc się oderwać od jej słów, które tworzą tak wiele historii opowiadanych z zadziornością i niezwykłym dystansem do życia. Niesamowity dowcip, charyzmatyczność i prawdziwość treści z jej życia sprawiają, że słuchamy, a fotograficzna pamięć i umiejętność opisywania miejsc, rzeczy sprawia, że widzimy to o czym mówi. Takie rozmowy z Aktorką zapisała na taśmie Dorota Kędzierzawska w filmie „ Inny świat”, który każdy z nas powinien obejrzeć.
Za role teatralne. Zagrała ponad 100 ról teatralnych. Jest absolwentką Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (1939 r.). Pierwszy angaż tuż po studiach ze znamienną datą 1 września 1939 roku, dostała do Teatru na Pohulance w Wilnie, gdzie w ciągu dwóch lat zagrała w ponad dwudziestu sztukach. Występowała w teatrze podziemnym i teatrze frontowym AK. Po wojnie pracowała w Starym Teatrze w Krakowie (1945-46), a następnie w Teatrze Kameralnym w Łodzi (1946-49). W 1949 roku z aktorami Erwina Axera przeniosła się do Warszawy, do Teatru Współczesnego, potem był Teatr Narodowy (1954-66). Następnie do 1985 r. grała w zespole Teatru Dramatycznego. W maju 2010 r. dołączyła do zespołu TR Warszawa.
Za przypominanie nam o wartościach, którym hołduje, a które choć powinny być ciągle ważne, takimi nie są. Gubią się bowiem gdzieś między sztucznościami naszego świata.
Za słowa „ jestem szczęśliwa ”…
Czy jeszcze musimy coś dodawać?

Gratulujemy Pani Danucie Szaflarskiej i cieszymy się, że będzie z nami podczas wieczornej gali Warsaw Fashion Street - 23 czerwca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Liczymy na niezapomnianą atmosferę.

Danuta Szaflarska

Komentarze

Skomentuj post

Wszystkie pola są wymagane, twój e-mail nie zostanie opublikowany